fbpx
joogid,  Retseptid,  toitumine

Mis on ketokohv ja miks mu sõbrad seda armastavad?

Täna küsis üks tore sõbranna mu käest minu ketokohvi retsepti, sest ta on hakanud nüüdsest rohkem kohvi jooma ning tahtis meelde tuletada, kuidas see põnev retsept siis käis, mille järgi ma ükskord talle seda huvitavat jooki valmistasin.

Nagu nimigi ütleb, sisaldab see kohvi. Kuna mina aga enam igapäevaselt kohvi ei joo, siis ütlen juba kohe alguses, et kui sina ka igapäevane kohvisõber ei ole, siis loe rahulikult edasi! 😀 Ma olen (ilmselgelt) sellest põnevast ja populaarsest joogist teinud oma versiooni, mis on soovi korral ka kofeiinivaba!

Bulletproof coffee (ehk kuulikindel kohv) ja nagu mulle seda kutsuda meeldib – ketokohv – on üks põnevamaid ja toitvamaid jooke, mida ma tean! Kui siis smuuti välja arvata, kui seda joogiks nimetada … 😀

Mis on ketokohv?

Mina kutsun seda ketokohviks, sest see sisaldab päris palju rasva ja hästi natukene valke, mis on olulised makrotoitained nendele inimestele, kes toituvad LCHF (nagu mina) või soovivad jõuda sellisesse seisundisse, mida nimetatakse ketoosiks.

Ketoosi kohta kirjutan ma kindlasti lähiajal täpsemalt, kuid artikli lühiduse säilitamiseks ütlen vaid nii palju, et ketoosiseisund on selline seisund, kus inimese keha kasutab peamiseks energiallikaks rasvu, mitte süsivesikuid, mis on inimese primaarne energiaallikas. Selleks et seda olukorda saavutada peab inimene umbes 75% oma kaloritest saama (heast) rasvast, 20% valkudest ning umbes 5% süsivesikutest. Siis lülitub keha oma tavapärasest suhkrute kasutamisest üle (keha)rasvade kasutamisele.

Kuna ma olen korduvalt ketotoitumist teinud, siis sellest ka see nimi – ketokohv – sest see kohv on maitsev ja toetab ketoseisundit imeliselt ja ei kõiguta eriti insuliinitaset. Kuna LCHF või ketotoitumise puhul on inimene valinud minimaalselt süsivesikuid süüa, siis kohvi sisse suhkrut-mett ei panda, seega minu variant ketokohvist on justkui magustoit, aga ilma magusaineteta.

Millest ketokohv koosneb ja kuidas Sille seda valmistab?

Üldjuhul koosneb kuulikindel kohv kolmest koostisosast – kohv, MCT õli ning või (või ghee/ghii (selitatud või) laktoositalumatutele inimestele). See tähendab, et kohvi sees on päris parajalt rasva! 😀 See kupatus tuleb blenderis vahule ajada ja voilaa – ongi valmis! Kuna kohv on oma olemuselt happeline ja mulle meeldis vahel tühja kõhu peale hommikuti kohvi juua, leidsin, et rasva lisamine on hea viis oma magu toetada hommikukohvi joomise ajal.

Mina aga, nagu ikka, pidin selle retsepti tegema veel ägedamaks! Ja ma olen katsetanud erinevaid variante, kuid olen jäänud selle juurde, et minu ketokohv koosneb kohvist, kookosrasvast ja pähklivõist. Vahel panen maitseks sisse kaneeli või kakaonibse. Ühe tavalise tassi kohvi kohta:

  • 1 teelusikas kookosrasva (või gheed, MCT-õli)
  • 1 teelusikas pähklivõid
  • maitseks kaneeli, vaniljet (miks mitte ka kurkumit ja muid vürtse)
  • BLENDERDA JA NAUDI!

Kohvi peale tekib blenderdades mõnus vaht ja eriti aitab seda tekitada pähklivõi. Lisaks tekitab pähklivõi ka sellise pehmuse sellele joogile, et inimene, kes on harjunud kohvi sisse mett või suhkrut panema, ei tunne sellest puudustki. Sõbrad, kellele olen seda pakkunud, on sellest alati vaimustuses olnud ja paljud neist teevad seda nüüd kodus ise ka! Sest see on lihtsalt nii veidralt maitsev ja maitsvalt veider! 😀

Mulle täiega meeldib see! See on praegu mu lemmikjook!

– Sten P.

Kui sa ei ole kohvisõber, siis mul on sulle lahendus! 😀 Nimelt kasutan ma kohvi asemel sigurijuurepulbrit, mille leiab poest tihtipeale nõukaaegse välimusega Inka pakendi alt, kuid on ka muid ja uuemaid variante. Tegemist on siis viljakohviga. Nii nagu ka tavalise kohviga, pead sa ise katsetama, kui kanget või lahjat põhja sa teha tahad ning siis lisa vajalikud koostisosad oma (vilja)kohvile.

Ma olen paar korda proovinud kookosrasva rohkem panna, et vaadata, mis siis saab, kuid üle pooleteise teelusika ühe tassi kohta läheb see nii rasvaseks, et nautida seda jooki enam võimalik ei ole. Aga eks sa võid ise alati ju ka kogustega katsetada.

Kõige parem on seda kohe pärast valmimist juua, sest vaht on nii mõnus seal peal ning blenderdamine aitab jooki juba kiiremini ka jahutada. Vahel olen seda kohvi kasutanud ka nö hommikusöögi asemel, kuna sealsed kalorid hoiavad kõhu päris kaua täis (noh, eriti, kui sa teed näiteks kaks tassi … :D). Aga kui sa ise mõtled ka, et see oleks hea ja põnev, lihtne variant hommikusöögi edasi lükkamiseks, siis kindlasti vaata oma päevane menüü üle, et olulised kiudained ja vitamiinid-mineraalained seetõttu su toidulaualt puudu ei jääks! 🙂

Seega, proovi ja naudi ja kirjuta kommentaaridesse, kuidas maitses ja mis emotsioone tekitas! 😀

#sillerdav

Leave a Reply

Your email address will not be published.