fbpx
füüsiline tervis,  mõtteviis,  toitumine

Milline on minu number üks tervise- ja kaalusoovitus?

Täna täitus mul viis aastat vabakutselise ja ettevõtja teekonna alustamisest. Sellega koos algas ka minu põhjalikum toitumise, liikumise ja üleüldse tervise toimimise õppimise teekond. Kui ma peaksin välja tooma ainult ühe kõige olulisema asja, mis ma tervise ja selle hoidmise kohta õppinud olen, on see järgmine:

Hoolitse enda soolestiku toimimise eest.

Erinevad allikad väidavad, et soolestikus peitub 70-90% inimese immuunsussüsteemist. See tähendab laias laastus seda, et kui sinu soolestik toimib laitmatult, bakterite tasakaal mikrobioomis on korras, verelibled toimivad nagu kord ja kohus, ained imenduvad nii kuidas vaja, ei jää sa haigeks, ei koge seedeprobleeme, oled heas kaalus ja üleüldine energiatase on hea. Eelnev kirjeldus oli küll natukene üldistav, kuid said pildi selgeks küll.

Paljud inimesed tõttavad erinevate probleemide puhul võtma erinevaid ravimeid, toidulisandeid, piirama teadmatult oma toidulauda või end trennis ebavajalikult piitsutama. Selline ebateadlik tegevus võib aga viia veel suuremate probleemideni. Mitmed meetmed, mis esmapilgul tunduvad töötavat, võivad pikas perspektiivis olla hoopis tervisele kahjulikud (või siis lihtsalt on kallis pissi).

Kui sa midagi uut oma elus kasutama hakkad, siis kust sa leiad usaldusväärset infot? Mille põhjal otsuse langetad? Kas foorumite kommentaariumist, Facebooki reklaamidest ja Delfi artiklitest piisab? Kui sõbranna peal töötas, kas töötab ka sinu peal? Keda sa siis süüdistad, kui ei töötanud või tegi asja veel hullemaks?

Loomulikult, ma keeran praegu vinti natukene üle. Paljud kiidetavad tooted töötavadki hästi, kuid neil võib olla ajutine mõju. Teistel läheb kuid enne, kui mõju välja paistma hakkab. Väga palju võib olla tooteid, mis ei toimi korralikult, kuna soolestiku tervis ei ole korras.

Kui soolestik ei toimi korralikult, võid kogeda näiteks:

 • puhitusi, gaase, paistetust
 • kõhulahtisust ja/või kõhukinnisust
 • põletiku tunnet
 • naha, küünte, juuste seisukorra halvanemist, mis tuleb ainete kehvast imendumisest
 • väsimust pärast sööki
 • üleüldist madalat energiataset

Soolestiku tervise eest vastutavad päris mitmed faktorid, sealhulgas ka emotsioonid ja inimese psühholoogiline pool. Kõik, mis keha mõjutab, ei ole füüsiline ega käegakatsutav. Mõned olulisemad on aga:

 • ensüümide ja seedeensüümide toimimine
 • “heade” ja “halbade” bakterite tasakaal, piimhappebakterite hulk
 • prebiootikumide ja kiudainete olemasolu toidus
 • piisav vee tarbimine
 • Omega 3 ja Omega 6 suhe
 • D-vitamiin

Kui sa soovid oma tervist toetada, siis tee kõigepealt kindlaks, et sa oled omaltpoolt teinud toiduga kõikvõimaliku ja alles siis liigu toidulisandite tarbimise juurde.

Kui tunned, et toidust ei piisa (eks me teame ise ka, mis kvaliteediga toorained meil Eestis kättesaadaval on), alusta nende toidulisanditega, mis toetavad soolestiku ja seedimise toetamisega. Nii saad kindel olla, et vähendad kehas võimalikke põletikke ning toetad ainete imendumisvõimet. Seejärel alles võta kasutusele toidulisandid, mille puudust sa toidu abil täiendada ei suuda.

Ideaalis võiksime kõik kehale vajaliku kätte saada toidust. Reaalsus on tänapäeval teine. Inimeste keskmise söödava toidu kvaliteet ja sisaldus on muutunud ning langenud. Otsitakse kiireid lahendusi oma tervise- ja kaaluprobleemidele. Karm reaalsus on aga endiselt see, et kiired lahendused ei ole pikaajalised lahendused.

Võib olla veider näiteks mõelda, et kuidas on soolestiku mikrobioomi tasakaal seotud inimese kehakaaluga. Uuringud on tõestatud, et saledate ning ülekaaluliste inimeste mikrobioomi kooslus on väga erinev. Ja näiteks üks hiirte peal tehtud katse tõi ka põnevaid tulemusi. Nimelt võeti ülekaalulistelt ja normkaalulistelt hiirtelt mikrobioomi baktereid ning viidi vastavalt teise gruppi kuuluva hiire soolestikku. Ajapikku bakterid tegid soolestikus oma töö, toimus tasakaalu muutus ning saledad hiired võtsid kaalus juurde ning vastupidi. Jah, inimeste peal nii kardinaalset uuringut pole veel teha suudetud, aga kas ei pane mitte mõtlema?

On oluline, et inimene mõistaks vähemalt laias laastuski, kuidas tema keha toimib ja mis koguses tal midagi vaja on, et pikka eluiga rõõmsalt nautida. Küll aga ei pea keskmine inimene seda endale nii selgeks tegema kui näiteks toitumisnõustaja või muu teadlik terviseedendaja. Seega, kui oled mõelnud oma toitumise (ja seeläbi ka tervise) kätte võtta, olen hea meelega sinu jaoks olemas.

Iga inimene on erinev ja võib vajada erinevat lähenemist sarnasele murele. Olen enda peal väga paljusid toitumisstiile ja toidulisandeid katsetanud, et mõista, kui tõsi see tegelikult on. Minu jaoks on väga põnev märgata, kuidas teatud toidud (või toidulisandid) mu enesetunnet lühemas ja pikemas perspektiivis mõjutavad, sest nii saan iga päevaga olla natukene parem enda keha vastu. Soovin, et see pisike artiklike ka sinus seda soovi natukene suurendas 🙂

PS! See artikkel ei ole kirjutatud arvestades ekstreemseid terviseseisundeid ja haigusi, mis võivad vajada teistsugust lähenemist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *