fbpx
füüsiline tervis,  toitumine

Miks on seedeensüümid ühed oluliseimad toidulisandid?

Ma sain seedeensüümide (või üleüldse ensüümide) olemasolust teada üle nelja aasta tagasi. Selleks ajaks olin uurinud ja katsetanud väga paljusid toitumisstiile, kuid ei olnud inimese biokeemiaga väga kursis (olgeme ausad, seni ei ole 😀 See on nii lai maailm!).

Too aeg oli mu blogi nimeks Brena Fitness ning Enzymedica seedeensüümide maaletooja soovis minuga koostööd teha, kui ta siis ühel ilusal suvisel päeval Tartu kesklinna kohvikus mulle pudrutrikki tegi. Ma olin vaimustuses! 😀

Umbes samal ajal olin ma testi tulemusena saanud kinnituse, et mul on laktoositalumatus (piimatoodetest) ning et mul ei ole gluteenitalumatust (jahutoodetest). Alles hiljem sain teada, et testiti tegelikult tsöliaakiat, mis on gluteeniga seotud autoimmuunhaigus ning seda mul tõesti ei ole, sest muidu ma teaksin seda! 😀 Sellegipoolest valmistas eriti saiakeste, pitsa ja pasta söömine mulle kõhus vahel sellist möllu, et ikka väga kohutav oli olla! Või siis tuli uni peale. Või mõlemad. Nüüdseks tean, et gluteenitalumatust ei saagi testida praegu muudmoodi, kui hinnates omaenesetunnet.

Ok, aga mis on siis seedeensüümid?

Patran siin toidutalumatustest, kuigi võib-olla sa isegi ei tea, kuidas need teemad omavahel seotud on. Nonii, pane ennast põnevaks sõiduks valmis inimese seedeelundkonda! 😀

Ensüümid on protsesside katalüsaatorid-käivitajad – nad võivad alustada, peatada, kiirendada, aeglustada kõiki protsesse inimese kehas. Iga protsessi jaoks on olemas kindel ensüüm. Ensüümid jagunevad kolmeks: seedeensüümid, toiduensüümid ja metaboolsed (ainevahetuslikud) ensüümid.

Ainevahetuslikud ensüümid on sellised, mida erinevad organid toodavad vastavalt vajadusele. Need mängivad suurt rolli selles, et su juuksed või küüned kasvaksid, et su magu taastuks pärast alkoholi joomist või et su immuunsüsteem oleks tugev. Näiteks on ainevahetuslikud ensüümid ka veresuhkrut reguleeriva hormooniga insuliin. Ühesõnaga, metaboolsed ensüümid vastutavad kõigi protsesside eest sinu kehas.

Seedeensüümid, nagu nimestki välja võib lugeda, vastutavad seedimise eest. Keha toodab neid ise, aga võib juhtuda, et mingis vanuses ei suuda inimese seedeorganid sellega enam täielikult hakkama saada. Oot-oot, miks nii?

Toore toidu sees on toiduensüümid, mis on seal just selleks, et seda konkreetset toitu seedida. Kui sööd puu otsast värsket õuna, siis õuna sees olevad ensüümid aitavad (teoreetiliselt*) õuna sinu seedeelundkonnas ära seedida. Kui aga õun puu otsast maha kukub ja mädanema läheb, siis ka see toimub ensüümide abil – õun hakkab ennast “ise sööma”. (*miks ma ütlen teoreetiliselt, on see, et kui mullad on mineraalainetevaesed ning taimi pritsitakse erinevate kemikaalidega, siis see võib vähendada ensüümide hulka ja toimet toiduaines.)

Kindlasti märkasid, et vahepeal räägiti väga palju toortoitlusest. Toores toit = elus toit. Kuumtöödeld toit = surnud toit. Olenevalt värskest toiduainest (ja siin all mõtlen ma lisaks juurikatetele ja puuviljadele ka toorest liha, kala, piima) deaktiveeruvad toiduensüümid keskmiselt üle 48 kraadi juures kuumutades 15 minuti jooksul. Kuna üldjuhul keegi nii madalal temperatuuril toitu ei valmista, siis kaob ensüümide töövõimekus palju kiiremini ära ning tulemuseks ongi ensüümivaene või lausa -puudulik toit!

Me sööme tänu keetmisele, praadimisele, küpsetamisele, mikroainelahjutamisele surnud toitu!

#sillerdav

Oota, kuidas see siis toidutalumatusega seotud on?

Oo, väga lihtsalt! 😀 Kui inimene sööb toitu, milles toiduensüümid puuduvad, peab keha hakkama ka sellise toidu seedimiseks vajalikke ensüüme tootma. Jep, ta suudab seda! AGA! Esiteks, ta teeb seda metaboolsete ensüümide tootmise arvelt.

Et seda mitte väga keeruliseks ajada, siis kujutame ette, et inimese kehas on näiteks kümme ensüümide tootmisliini (no päriselt ei ole see kohe üldse mitte nii! … aga näitlikustamise mõttes :D) ning kui kehasse siseneb hunnik ensüümivaest toitu, läheb kuus liini kinni ja teised lähevad topeltvõimsusele. Sa mõtled, et vau, tore, mu keha on nii tark ja tubli – milles siis probleem?

Probleem on selles, et kui selline protsess pikka aega jätkub, võivad hakata tekkima erinevad pisemad ja suuremad terviseprobleemid, kuna keha ei ole suutnud piisavalt ainevahetuslikke ensüüme toota. Näiteks võid märgata, et jääd tihedamini haigeks või juuksed, nahk, küüned on hapramaks muutunud, rääkimata ka seedeprobleemidest ja ainevahetuslikest probleemidest, mis võivad viia ka haigusteni.

Teiseks, pidev seedeensüümide tootmine hakkab organeid niimoodi kurnama, et on täheldatud, et mingist hetkest hakkab nende ensüümide tootmisvõimekus taanduma. Ja see on üks peamisi põhjuseid, miks võivad tekkida toidutalumatused. Lisaks sellele kuuluvad talumatuste tekkepõhjuste hulka ka stress, soolestikuhaigused (nagu ärritunud või läbilaskva soole sündroom) või toidus sisalduvad lisaained (värv-, maitse-, mahuained või maitsetugevdajad jne … noh, enamik E-ained 😀 )

Seedeensüümipuudulikkuse tõttu võivad omandamata jääda ka paljud toidus (või teistes toidulisandites) olevad vitamiinid ja mineraalained, sest kehal on lihtsalt puudulik võimekus neid imendada. See siis tähendab, et lisaks erinevatele seedeprobleemidele on meil lihtsalt kallimahinnalised väljaheited … 😀

Peamised seedeensüümipuudulikkuse tunnused on:

 • toidutalumatused (nt jahutooted, piimatooted, kaunviljad),
 • gaasivalud, kõhuvalud,
 • puhitused,
 • halva lõhnaga kõhutuul,
 • kõhulahtisus,
 • kõhukinnisus,
 • unisus pärast sööki.

Pikaajaline toidutalumatus võib viia krooniliste põletikeni, nahaprobleemide, kroonilise väsimuse, uneprobleemide, peavalu ja seedeorganite haigusteni.

Kuidas siis seedensüümilisandid aitavad?

Seedeensüümide purgist lisaks võtmine on sarnane sellele, nagu süüa toorest toitu, kus toiduensüümid olemas on. Keha ei tee väga vahet, kas ensüümid on toidu sees või toiduga koos võetud. Tema on rahul, et toidus on ensüümid ja tema saab rahulikult teiste protsessidega tegeleda. SEST kui kehas on toitu (või muid võõrkehi), on need esmajärjekorras tähtsad osakesed, millega tegeleda tuleb. Seda saab võrrelda haige olemisega – kui kehas on bakter, siis on esmaoluline sellest vabaneda, mistõttu tekib inimestel tavaliselt kas kõhulahtisus, oksendamine, palavik ja/või isu kaotus. Kui keha ei pea tegelema toidu seedimiseks vajalike ensüümide tootmisega (sest kehas on ju ikkagi piiratud hulk energiat), saab ta keskenduda kehaliselt olulistele ülesannetele.

Seedeensüüme tuleks tarvitada iga suurema eine söömise ajal (eriti need inimesed, kes tunnevadki söömisega seotud toidutalumatusi ja seedeprobleeme, kuid profülaktika mõttes võivad kõik seda muidugi teha). See teema on tegelikult nii suur ja lai, kuidas seedeensüümide lisaks võtmine toetab meie organismi ja immuunsüsteemi, et ma lihtsalt kahjuks ei jõua sellel kõigel ühe postitusega peatuda (mis sa arvad, kas peaks kirjutama teise osa?). Lisaks leidub ka inimesi, kellel ei ole ühtegi seedeprobleemi, kuid kellel on tegelikult toidutalumatus, mida ta lihtsalt tähele panna ei oska, sest keha on nii osavalt tekitanud näilise (ellujäämiseks olulise) tasakaalu.

Mina tarvitan Enzymedica seedeensüüme, sest nende kvaliteet on minu jaoks ennast ära tõestanud. Minu jaoks on hästi oluline, et toidulisand sisaldaks ainult vajalikke toimeaineid ja mitte ühtegi lisaainet. Et oleks täiest puhas, noh! 😉

Teised väga olulised toidulisandid (enne igasugu vitamiine ja mineraalaineid) on kindlasti piimhappebakterid (ehk probiootikumid), millest ma kirjutan tõenäoliselt samuti varsti, nii et ole kuuldel! 😉

Kirjuta kommentaaridesse, kas kasutad või oled kasutanud seedeensüüme? Kas see artikkel tõi sulle uusi teadmisi? Kui midagi segaseks jäi või tahaksid tervisliku kehavormi saavutamise teemadel toitumisnõustamisele tulla, siis kirjuta mulle! 😉

Ole teadmistejanuline!

#sillerdav

PS! Kui sul on väga rasked toidutalumatused, siis on soovitatav ka probleeme tekitavate toitude koguse vähendamine, mitte ainult seedeensüümide tarvitamine. Toitude valmistamisel ja söömisel on esmajärgus tähtis ikkagi toidu kvaliteet ja tervislikkus, mitte see, kas su keha saab selle seedimisega hakkama või mitte. Toidu valikul on väga tähtis silmas pidada, et toidulaud oleks mitmekesine ning sisaldaks rikkalikult kiudaineid, kvaliteetseid rasvu ja valke ning vitamiine ja mineraalaineid 😉

2 Comments

 • Sigrid

  Väga lahe postitus! Palju informatsiooni sai, nii et tuleb üle lugeda. Muidu lihtne ja selge selgitus.
  Mul on laktoositalumatus. Kas mul on seedeensüümipuudulikkus? Olen 1,5 aastat piimavabalt toitunud. Harva olenn midagi piimast söönud.
  Teiseks, olen palju tööd teinud, et ma ei sööks end emotsionaalselt üle. Sellega sain aru, kui palju lisatoitu ma tarbisin ja ma ei mõtle ülesöömisel, sest see oli nagunii. Ma räägin oma tavalistest toidukordadest. Hullumeelne! Igatahes nüüd olen kohta jõudnud, kus söön 1-2x päevas. Kui kõht koriseb ja ma sellele tähelepanu ei pööra, siis see mõne aja pärast kaob. Kas see on okei? Kas keha tarbib minu rasvavarusid? Ma ise tunnen end hommikul erksamana kui süün alles 11,12 ajal, vahel asi on viinud 15ni, aga siis tõesti tunnen, et keha vajab toitu. Muidu, kui söön 12 on hommikusöögi ära, 4,5 ajal võtan mingi puuvilja, siis õhtul süüa pole taas vaja. Kõht korraks koriseb ja siis kaob. Ma kardan, et mu tervisele pole see hea, samas on mõnus vähem süüa.

  • Sillerdav

   Tsau Sigrid!
   Tore, et meeldis ja aitäh, et nii põhjalikult oma mõtteid jagad.
   Toidutalumatus on seedeensüümipuudulikkus, täpselt nii. Keha ei suuda enam seedida toitu ehk et konkreetseid molekule väiksemateks osakesteks lõhustada. Mina kunagi sõin vahel jäätist niimoodi, et pidin kümme minutit hiljem väga kiiruga WC kuskilt leidma. Nüüd, kui tahan piimatooteid nautida, aitavad seedeensüümid mind väga.
   Kuidas su kehakaal on? Kas see on normaalkaal? Kas tahaksid, et see oleks väiksem? Inimeste kehad on erinevad ja kõik ei vaja sama kogust (ja samasid makrosid) toitu. Küll aga vajab inimese keha energiat, kiudaineid, valke, rasvu ning vitamiine ning mineraale, et korralikult toimida. Kui sa sööd päevas suhteliselt vähe, kas sa näed, et sinu kehakaal alaneb? Kui enam mitte, siis on tegemist seisakuga, mis tähendab, et miski on korrast ära. Sinu jutu põhjal sa sööd oma keha jaoks liiga vähe, aga selleks et täpsemalt midagi öelda, oleks vaja sinuga lähemalt suhelda. Tundub, et sul võivad ka hormoonid paigast ära olla.
   Kui soovid, suhtleme sellest isiklikult edasi! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.