fbpx
Blogi

Eneseareng – tee eduni või ohtlik lõks?

Me elame vägeval infoajastul, mis on omamoodi õnn ja õnnistus. Eneseareng on saanud justkui sõnakõlksuks. Kõik tegelevad sellega. Kõik tegelevad enesearenguga.

See on tore!

Aga.

Seda saab teha nii õigesti kui valesti.

Viimasel ajal on üks ja sama mõte jõudnud minuni erinevatest allikatest. Üks neist on kindlasti digiturundusguru Timo Porval. Ja mõte on selline:

Õpi ainult seda, mida sa saad kohe rakendama hakata.

Paljud inimesed ei saa aru, et selleks et midagi endas arendada, on vaja praktikat. Pidev raamatute lugemine, videote vaatamine või podcastide kuulamine ainuüksi sihile ei vii. Saadud info on vaja panna praktikasse. Kui ainult infost piisaks, oleks kõik inimesed rikkad, õnnelikud ja heas vormis, nagu ma ka ühes postituses kirjutasin.

Mida siis paremini teha?

Raamat, podcast või video lõpetada ei pea olema omaette eesmärk. See võib olla päeva, nädala või kuu eesmärk, aga mitte konkreetse hetke eesmärk. Näiteks ühes videos võib olla nii palju kasulikke nippe ja infot, et võiks rahuliku südamega mõned neist välja kirjutada, neid praktiseerima hakata ja siis mingi hetk videoni tagasi tulla.

Ei pea isegi tervet raamatu peatükki lõpetama, kui see just pole oluline kogu kontseptsiooni mõistmiseks.

Enesearenguteemalisi raamatuid on praegu miljoneid. Samamoodi ka videoid, podcaste, Instagrami-pilte jne. Neid on sama palju, kui on erinevaid eluteekondi, inimesi ning arusaami ja lähenemisi mingisugusele väljakutsele elus.

Tim Ferriss, kes juhindub paljuski stoitsismist, ütles, et pigem tasub õppida väheseid inimesi (ja nende õpetusi) põhjalikult, kui et paljusid ja pinnapealselt. Kui sulle meeldib, kuidas keegi maailma lahti mõtestab ja millist elu ta elab, siis tööta läbi tema raamatud ja videod. Mõni isegi mitu korda. Nii on sul selgem pilt mingisuguste arusaamade kujunemisest ja lihtsam/arusaadavam seda enda ellu rakendada.

Podcastid selles mõttes on natukene nagu lõks. Osalt on tore avardada maailma erinevate inimeste mõttemaailmadega, kuid vahel võib see olla ajaraisk kuulata ühe saatejuhi podcaste kõigi erinevate inimestega. Kui arusaamu maailmast on nii palju ning nippe-trikke, kuidas oma elu paremaks häkkida, on segadus lihtne tulema. Ning praktiseerimine jääb soiku.

Selleks et aru saada, kas mõni harjumus või ellusuhtumine (või mõni äristrateegia) sinu jaoks sobiks, on oluline seda järgida pidevalt. Paarist korrast, päevast, nädalast ei piisa. Edukad inimesed (ma ei mõtle ainult rikkad ja kuulsad, vaid üleüldse õnnelikud ja hästi elavad inimesed) teavad, et edu võti on millegi pidevas praktiseerimises.

Seega minu kogemus ütleb, et ei tasu end segadusse ajada selle infohulgaga, mis meile kättesaadav on. Kui sa tead, et sul on vaja õppida turundust, vähendada gluteeni hulka oma menüüs või vabaneda vanadest traumadest, siis õpigi just seda. Leia ekspert ja õpi tema materjali ning pane see siis kohe praktikasse.

Ära kuluta oma aega niisama enesearengu- või motivatsioonivideote vaatamisele (ok, vahel on meil kõigil neid vaja), vaid keskendu olulisele. Sea endale eesmärgid, mis panevad silma särama. Tööta (ja lõbutse) nende nimel iga päev ja sa näed, et sinu fookus kasvab ja tahe selle poole liikuda kasvab sellega koos.

See tundub nii suur töö …

Ma lihtsalt räägin enda (ja paljude oma lähedaste) kogemusest, et jäädes vaatama/lugema põnevaid enesearenguteemalisi videoid/raamatuid, võime sattuda lõksu. Lõksu, kus me kogu aeg justkui ammutame uut infot, kuid kasutusele läheb sellest minimaalselt. Sest me ei praktiseeri seda. Ning on teada, et enamik õpitud infost ununeb, kui seda ei kasutata. See võrdub natuke ajaraiskamisega.

Lõksu, kus meil on kogu aeg tunne, et me peame veel natuke õppima. Et siis me saame piisavalt targaks. Et alustada oma äriga. Et muuta oma toitumist. Et arendada oma suhteid. Et õppida nautima oma elu.

Kõik taandub praktikale ja tegutsemisele. Eneseareng on teadlik teekond, mis nõuab arukust, kannatlikkust ja headust enda suhtes. Sa õpid midagi uut, sa rakendad seda mingi aja. Teed vajadusel muudatusi. Ning alles siis otsustad, kas see sobib sulle või mitte. Erinevad tegevused vajavad erinevat ajavahemikku, et mõista, kas see sobib meie ellu või mitte. Kuid ühest korrast tavaliselt ei piisa, sest me lihtsalt ei ole selles tegevuses piisavalt head, et seda otsust vastu võtta.

Ja ära saa valesti aru. Podcastid, raamatud, videod ja kõik muu on head. AGA sina pead tegema otsuse, millist osa just sinul on vaja. Millise raamatud pead homme kätte võtma. Mis video on just sinul vaja läbi töötada ning kelle Instagramipildid (tekstid) just sinu jaoks inspireerivalt töötavad.

Valik on lai. Sinu ülesanne on teha teadlik valik. Olla püsiv. Ja praktiseerida, praktiseerida, praktiseerida.

#sillerdav

Leave a Reply

Your email address will not be published.